Scoala de conducatori auto (scoala de soferi) ROVAS

Scoala de conducatori auto ROVAS a fost înființata în anul 2008 în municipiul Constanța.

Situata pe bd. Aurel Vlaicu, nr. 22, din mun. Constanta (lânga Kaufland 2), scoala dispune de o sala moderna de legislație, organizând cursuri de legislație rutiera din doua în doua saptamani.

În primii 15 ani de existența scoala de conducatori auto ROVAS a scolarizat peste 15.000 de elevi.

Scoala de conducatori auto ROVAS este autorizata sa desfasoare pregatirea viitorilor conducatori auto pentru categoriile B si BE, si cursul B extins/ Cursul Bx/ Categoria B extins/ Categoria B special/ Cod 96.

Scoala dispune de un parc auto format din peste 35 de autoturisme, diferite marci, echipate cu o cutie de viteze manuala sau automata si doua remorci (1600 kg pentru categoria BE si 1000 kg pentru cursul Bx).

Pentru pregatirea practica a elevilor se ocupa o echipa formata din peste 30 de instructori auto cu experienta, iar pregatirea teoretica este asigurata de patru profesori de legislatie rutiera.

Având în vedere intensitatea traficului actual, pregatirea se efectueaza etapizat, cu însușirea celor mai noi cunoștințe în domeniu si cu respectarea întocmai a normelor care reglementeaza circulația rutiera. Reducerea numarului accidentelor de circulație comise de conducatorii auto începatori sta în atenția noastra si încercam sa ne punem în valoare profesionalismul în ceea ce priveste pregatirea noilor participanți la traficul rutier.

Nu vrem sa fim responsabili pentru numarul mare de decese din accidentele de circulație, motiv pentru care, în cadrul orelor de legislație punem mare accent si pe conducerea preventiva si pe acordarea primului ajutor.